İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Bayburt Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

TAMP-Bayburt Masa Başı Tatbikatı Yapıldı 17 Ekim 2017

  Bayburt İl Afet Müdahale Planının (TAMP-Bayburt), uygulanabilirliğini arttırmak amacıyla, 26 Ana Çözüm Ortağı ve destek çözüm ortaklarının katılımı ile 17 Ekim 2017 tarihinde Valimiz Ali Hamza PEHLİVAN Başkanlığında İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu Toplantısı ve TAMP-Bayburt Masabaşı Tatbikatı gerçekleştirildi.
  Bayburt Öğretmen Evi’nde düzenlenen toplantıya Vali Ali Hamza PEHLİVAN’ın yanı sıra Garnizon Komutanı Tank Albay Davut Balibaşa, Belediye Başkan Yardımcısı Nesimuttin Selçuk, Aydıntepe Kaymakamı Selçuk Haskırış, Demirözü Kaymakamı Ali Erdoğan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Fatih Cemal Kiper, İl Emniyet Müdürü Sezayi Er, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Adil ARSLAN ve İl Afet ve acil Durum Koordinasyon Kurulu üyeleri ve Yerel Düzey Operasyon Hizmet Grupları yöneticileri katıldı.
  Toplantı TAMP tanıtım sinevizyon gösterimi ve İl Müdürü Adil ARSLAN’ın, açılış konuşmasında TAMP-Bayburt (İl Afet Müdahale Planı) ve AYDES (Afet Yönetimi ve Karar Destek Sistemi)  hakkında yaptığı sunum ile başladı.
  Daha sonra Sayın Valimiz Ali Hamza PEHLİVAN yaptığı konuşmada afet meselesinin hem bireysel hem kurumsal hem de toplumsal olarak üzerinde azami hassasiyet gösterilmesi gereken bir konu olduğunu söyledi. Ülkemizin doğal afetlerle sıkça karşılaştığını bildiren Vali Pehlivan, “Hem kamu hizmetlerini yürütürken hem de günlük yaşantımızda afet konusu sürekli gündemimizde olmalı. Bunula ilgili planlamalar, tatbikatlar yapılıyor fakat bir yandan da afetleri, doğal felaketleri yaşamaya devam ediyoruz. Dolayısıyla afetlerle, doğal felaketlerle adeta her gün iç içeyiz. Bu bağlamda afetlere yönelik gerekli tedbirleri almak ve hazırlıklı olmak adına atacağımız adımlar, tespit, değerlendirme ve bunlar ışığında alacağımız kararlar, yapacağımız planlar ve tatbikatlar ile kurumlar arası koordinasyon çok önemli. Yaşadığımız vakalar bunun önemini açıkça gösteriyor.” dedi.
  İlimizde doğal felaketlerin yaşanma sıklığının düşük seviyelerde olduğunu fakat bu durumun atalete yol açmaması ve her an gelişebilecek olaylara karşı müdahaleye tam hazırlıklı olunması gerektiğini vurguladı.
  Afetle mücadelede afet öncesi, afet esnası ve afet sonrası şeklinde üç aşamalı bir değerlendirme şeması oluşturulduğuna değinerek sözlerine devam eden Vali Pehlivan, “Oluşturulan müdahale planı doğrultusunda bir afet durumunda kimin, hangi kurumun ne yapacağını bilmesi, herkesin bulunduğu bölgede gerçekleşebilecek afet türleri hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Afet müdahale planında kim ne yapacak herkesin kendisiyle ilgili belirtilen göreve hâkim olması gerekiyor. Geçtiğimiz senelerde yaşadığımız acı tecrübelerden ders alarak, ilgili kişi ve kurumlar afet sürecini panik yapmadan yürütmek durumundadır. Afet öncesinde tatbikatlarla reflekslerimizi geliştirirsek afet anında zihnimiz panik yapmadan bizi yönlendirebilir. Bu konuda görevli her bireyin, her kurumun görevini çok iyi bilmesi ve üzerine düşeni en iyi şekilde yerine getirmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.
  Senaryoya göre İlimizde Demirözü İlçesi bağlı Beşpınar Köyüne 10 km uzaklıkta 30 saniye süreli 5,7 (Mg) büyüklüğünde deprem meydana geldiği varsayılarak Hizmet grupları gelişen olaylar karşısında yaptıkları ve yapacakları çalışmalar hakkında ayrı ayrı söz alarak kendi hizmet gruplarına ait çalışmalarını anlatmışlardır.
  Yapılan masa başı tatbikatı ile ilimizde olası bir afet durumunda yerel düzeyde kurumlarımızın imkânları ile afet durumuna hazırlıkları müzakere edildikten sonra program sona erdi.